Tarsi pasityčiojimas: po paskelbtų sankcijų Rusijai rublis stiprėja, akcijos brangsta rekordiniu greičiu - Ž. Mauricas rėžė atvirai  (2)

Jei vasario 24 d. Rusijai užpuolus Ukrainą Rusijos akcijų rinkos pasiekė smukimo rekordus, tai jau kitą dieną rinkose fiksuotos visai kitokios nuotaikos – atsidariusi Rusijos vertybinių popierių birža kilo. 10 val. 20 min. Maskvos laiku „Mosbirzh“ indeksas buvo pakilęs 23,91 proc., iki 2520 punktų, RTS indeksas pakilo 28,30 proc. iki 953 punktų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Augimo lyderiai: „Novatek“ (18,55 proc.), VK (17,09 proc.), „Surgutneftegas“ (16,67 proc.), „Tatneft“ (16,34 proc.), „X5 Retail Grou“ (16,29 proc.).

Penktadienio rytą dolerio kursas buvo 84,2, euro – 94,4 rublio.

„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas, feisbuke komentuodamas Vakarų Rusijai pritaikytas sankcijas, pastarąjį žodį ironizuodamas įrašė kabutėse. Finansų rinkų reakcija į Vakarų „sankcijas“:

1. Rusijos įmonių akcijos brangsta rekordiniu greičiu (vos atsidarius biržai per pusvalandį akcijų kainos pakilo jau ~28 proc.)

2. Rusijos rublis stiprėja

3. Ukrainos grivina silpsta

4. Naftos kaina kyla

Man tik įdomu, jei Rusijos tankai priartėtų ne prie Kijevo, o paties Berlyno priemiesčių, ar Vokietija, mainais į pigesnių dujų kubinį metrą, vis tiek stabdytų realias sankcijas Rusijai ar vėl apsiribotų vizų neišdavimu dar keliems šimtams Rusijos politinio „elito“ nariams (nors, kita vertus, jau kaip ir būtų nebeaktualu, nes kai atvažiuojama su tanku, tai vizos dažniausiai jau yra nebeprašoma)?“, – rašė Ž.Mauricas.

Rusijai Ukrainoje pradėjus karą Rusijos akcijų rinka patyrė didžiausią nuosmukį per 12 metų: „Mosbirzh“ indeksas smuko 10,5 proc. iki 3 000 punktų. Iki dienos žemiausio lygio ji buvo nukritusi daugiau nei 14 proc. Anot kommersant.ru, paskutinį kartą tokia griūtis Rusijos rinkoje įvyko 2008 m. lapkritį.

Portalo lrytas.lt kalbinti ekonomistai įvertino Vakarų sankcijas. Anot jų, ilguoju periodu tai stipriai kirs Rusijos ekonomikai, nusimato sunkesnis gyvenimas ir piliečiams. Vis dėlto, pašnekovų nuomone, vargu, ar tai sustabdys Rusijos karinius veiksmus.

Naftos kainos toliau kopia aukštyn

Naftos kainos penktadienį toliau kyla. Balandžio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ nuo sesijos pradžios padidėjo 2,22 JAV dolerio, arba 2,24 proc., iki 101,30 JAV dolerio už barelį. Ketvirtadienį šie sandoriai pabrango 2,3 proc. iki 99,08 JAV dolerio už barelį.

Tuo tarpu balandžio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) išaugo 2,02 JAV dolerio, arba 2,18 proc., iki 94,83 JAV dolerio už barelį. Trečiadienį šių sandorių vertė padidėjo 0,8 proc., iki 92,8 JAV dolerio už barelį.

 

„Rusijai pradėjus visapusišką karinę invaziją į Ukrainą, naftos kainos kyla ir galo tam nematyti. Ši invazija sukėlė tiesioginį pavojų 1 mln. barelių per parą Rusijos naftos eksportui, tranzitu perduodamam per Ukrainą ir Juodąją jūrą“, – pažymėjo „Rystad Energy“ naftos analitikė Louise Dixon.

Pasak analitikės, naftos kaina iki birželio gali pakilti iki 130 JAV dolerių už barelį, jei dėl Ukrainos konflikto sutriks tiekimas. O jei „atsirastų papildomų kliūčių“, nafta gali brangti dar labiau.

Pasak JAV Energetikos departamento Energetikos informacijos administracijos, Rusija yra viena iš trijų didžiausių gamintojų pasaulyje, kartu su JAV ir Saudo Arabija. Agentūros duomenimis, Rusija per dieną pagamina apie 10,5 mln. barelių naftos ir kitų skystųjų angliavandenilių, arba 11 proc. pasaulinės produkcijos.

„Be jokios abejonės, bus taikomos griežtos sankcijos, – rašė analitikų įmonės „Kpler“ analitikai. – Atsižvelgiant į beveik nulinę tikimybę, kad užsienio karinės pajėgos tiesiogiai rems Ukrainą, nieko negalima atmesti kalbant apie finansinius ir ekonominius įtakos instrumentus.“

 

Kitas OPEC+ susitikimas įvyks kitą trečiadienį, kuriame dalyvaus ir Rusijos atstovai. Nepaisant pastarųjų dienų įvykių, analitikai vis dar įsitikinę, kad aljansas laikysis anksčiau nubrėžtų planų ir dar kartą nuspręs padidinti gavybą 400 tūkst. barelių per parą.

Šiek tiek atsigavo Europos akcijų biržos

Penktadienį, praėjus dienai po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, šiek tiek atsigavo Europos akcijų biržos.

Londono akcijų indeksas „FTSE 100“ netrukus po prekybos sesijos pradžios atsigavo 1,3 proc. Tuo metu euro zonoje Frankfurto akcijų indeksas „DAX“ ūgtelėjo 0,4, o Paryžiaus akcijų indeksas „CAC 40“ – 0,7 proc. Apie atsigavimą taip pat pranešta Azijos akcijų biržose.

Ketvirtadienį maždaug 4 proc. nusmuko visi svarbiausi Europos akcijų indeksai. Naftos kainos pirmą kartą nuo 2014 metų viršijo 100 JAV dolerių už barelį ribą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(1)
(2)
(-1)

Komentarai (2)