Gandais apipintą V. Putino sveikatą gaubia paslapties šydas: prasiskverbti bando ir Vakarų žvalgyba  (2)

Pastaraisiais metais daug spėliojama apie Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino sveikatą – iki vasario mėn. tai buvo tik gandų sritis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tačiau ši tema įgavo pagreitį Rusijai pradėjus plataus masto karą prieš Ukrainą. Netrukus aktyvistai, žurnalistai ir net žvalgybos agentūros viešai dalijosi informacija apie diktatoriaus sveikatą ir jos poveikį karo eigai.

Didžiausias gandas pasklido gegužės mėnesį, kai prokremliškas kino režisierius Oliveris Stone'as tinklalaidėje pareiškė, kad V. Putinas serga vėžiu ir jam prasidėjo remisija.

„Atminkite, ponas V.Putinas sirgo šiuo vėžiu ir, manau, kad jis [pasveiko]“, – sakė O. Stone'as, tapdamas pirmuoju asmeniu, tiesiogiai susijusiu su Rusijos autokratu, kuris pripažino tariamas jo sveikatos problemas.

Arčiausiai įrodymų dėl V.Putino sveikatos būta dar 2021 m., kai rusų tiriamosios žurnalistikos žurnalistai išsiaiškino, kad didelė gydytojų grupė, įskaitant skydliaukės vėžio specialistus, lydi V.Putiną jo kelionėse po Rusiją.

Tuo tarpu Ukrainos žvalgyba buvo viešai paskelbusi pačius teiginius apie V.Putino sveikatą.

„Mes visiškai patvirtiname šią informaciją [kad V. Putinas serga vėžiu]“, – gegužę internetiniam laikraščiui „Ukrainska pravda“ sakė Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas. – Jis serga keliomis sunkiomis ligomis, įskaitant vėžį. Tačiau neturėtume tikėtis, kad Putinas mirs rytoj. Jo laukia bent keleri metai, nesvarbu, ar mums tai patinka, ar ne“.

Nei K.Budanovas, nei O.Stone'as nepateikė savo teiginių įrodymų.

Gausu gandų

Nepatikimi gandai, kad V. Putinas serga vėžiu ar kita sunkia liga, sklando nuo pat Covid-19 pandemijos pradžios, kai Rusijos diktatorius gerokai sumažino savo pasirodymų viešumoje skaičių. Netrukus jis vėl pasirodė viešumoje, susitikinėdamas su savo kolegomis ir statytiniais už juokingai ilgų stalų.

Iš V.Putino gyvenimo taip pat išnyko kadaise įprasti vieši rankų paspaudimai. Kremliaus vadovo priešininkai tvirtino, kad V.Putinas didžiąją laiko dalį praleidžia specialiame komplekse, savotiškame bunkeryje, kur yra izoliuotas nuo realaus pasaulio.

Žinomas rusų žurnalistas ir rašytojas Michailas Zygaras, knygos „Visi Kremliaus vyrai: Vladimiro Putino dvaro viduje“ autorius, „New York Times“ esė rašė, kad „2020 m. pavasarį ir vasarą V.Putinas praleido karantine savo rezidencijoje Valdajuje, maždaug pusiaukelėje tarp Maskvos ir Sankt Peterburgo“.

„Jo sargybiniai įvedė griežtą protokolą: niekas negali susitikti su prezidentu be savaitės karantino – net Igoris Sečinas, kadaise buvęs jo asmeninis sekretorius, dabar valstybinės naftos bendrovės „Rosneft“ vadovas, – rašė M.Zygaras. – Sakoma, kad I.Sečinas karantine praleidžia dvi ar tris savaites per mėnesį, ir visa tai tik dėl to, kad retkarčiais susitinka su prezidentu.“

 

Toliau M.Zygaras rašo, kad, jo manymu, būtent tada – izoliuojantis, V.Putinas nusprendė pradėti plataus masto žiaurų karą prieš Ukrainą.

Matomai pasireiškusi V.Putino paranoja susitikti su žmonėmis siautėjančios pandemijos metu buvo tada, kai pasirodė pirmieji dideli gandai apie silpną V.Putino sveikatą.

Tačiau Kremliui tylint apie diktatoriaus sveikatą, klausimą, ar V.Putinas sulauks rytojaus, ėmė kelti abejotinos reputacijos žmonės, tarp jų Valerijus Solovėjus, buvęs Rusijos profesorius, tapęs politikos apžvalgininku, ir keli opozicijos aktyvistai, kuriuos Kremliaus režimas išstūmė iš šalies.

Pirmąją „patikimą“ informaciją apie V. Putino sveikatą pateikė O.Stone'as, „Oskaro“ apdovanojimą pelnęs režisierius, tapęs sąmokslo teorijų kūrėju ir viso pasaulio diktatūrų šalininku.

O.Stone'as, kuris 2015–2019 m. ne kartą ėmęs interviu iš V. Putino ir sukūręs kelis prokremliškus dokumentinius filmus, gegužės mėn. paskelbtame interviu „Lex Fridman Podcast“ sakė, kad diktatorius sirgo vėžiu, tačiau dabar jam esą prasidėjo remisija, todėl pandemijos metu jis buvo izoliuotas nuo žmonių.

Vakarų žvalgybos teiginiai

Vakarų žvalgyba taip pat tyrė V. Putino sveikatos istoriją.

Birželį „Newsweek“, remdamasis savo šaltiniais, pranešė, kad įslaptintoje JAV žvalgybos ataskaitoje teigiama, jog balandžio mėnesį V.Putinas buvo gydomas nuo vėžio. Žurnalas citavo tris žvalgybos pareigūnus: vienas jų dirbo Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biure, kitas – į pensiją išėjęs oro pajėgų vyresnysis karininkas, o trečias – Gynybos žvalgybos agentūroje.

 

„Jei kalbame apie V.Solovėjaus pareiškimus, beprasmiška juos aptarinėti, – sakė rusų politologas Dmitrijus Oreškinas laikraščiui „Kyiv Independent. – Tačiau Vakarų žvalgyba yra kitas dalykas, apie ją kalbėti prasminga“.

Jis pridūrė, kad Vakarų žvalgyba bent jau kai kuriuos dalykus suprato teisingai – pavyzdžiui, ji numatė visišką Rusijos invaziją į Ukrainą.

Tačiau JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai netrukus atmetė ataskaitą. Be visa to, JAV centrinės žvalgybos valdybos vadovas Viljamas Bernsas liepą pareiškė, kad V. Putinas yra sveikas.

Net jei žvalgybos ataskaita apie V. Putino vėžį iš tiesų egzistuoja, neaišku, ar ja galima visiškai pasitikėti.

„Ją reikėtų vertinti atsargiai“, – sakė D.Oreškinas ir pridūrė, kad Vakarai gali būti suinteresuoti nuspėti artėjančią Putino mirtį. Vis dėlto jis pridūrė, kad „Vakarų žvalgybos agentūros aiškiai nemeluotų“.

Rusų kilmės Estijos Tartu universiteto politikos filosofas Sergejus Sazonovas buvo dar skeptiškesnis. Dienraščiui „Kyiv Independent“ jis sakė, kad abejoja Vakarų žvalgybos kokybe.

 

JAV žvalgyba praeityje yra padariusi klaidų. Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, JAV žiniasklaida, remdamasi JAV žvalgyba, pranešė, kad Kijevas greičiausiai žlugs per kelias dienas.

Panašiai JAV buvo pateikta klaidinga žvalgybos informacija apie tariamus mirusio Irako diktatoriaus Sadamo Huseino masinio naikinimo ginklus ir mirusio „Al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno ligas. Birželio mėnesį „Newsweek“ rašė, kad tokią žvalgybos informaciją dažnai teikia patys JAV priešai, siekdami skleisti dezinformaciją savo interesais.

Diktatoriaus gydytojai

Be aiškių teiginių, kad V.Putinas serga mirtina liga, atsirado ir netiesioginių įrodymų apie jo blogėjančią sveikatą.

Balandžio mėnesį Rusijos tiriamosios žiniasklaidos priemonė „Projektas“ paskelbė tyrimą apie V. Putino sveikatą.

Pasak istorijos, V. Putinas yra apsėstas savo sveikata ir bent nuo 2016 m. jį reguliariai lydėjo vidutiniškai penki gydytojai.

Vienas iš gydytojų buvo skydliaukės vėžio specialistas Jevgenijus Selivanovas. V.Putiną taip pat lydėjo otorinolaringologas, kuris turėjo nustatyti skydliaukės ligas, įskaitant vėžį, pranešė „Projektas“. 2020 m. V. Putinas taip pat viešai susitiko su Nacionalinio endokrinologijos tyrimų centro vadovu Ivanu Dedovu.

 

„Projektas“ taip pat rado įrodymų, kad 2017–2019 m. V.Putinui buvo atliktos kelios operacijos.

Pasak „Projektas“, V.Putinas taip pat turi polinkį į alternatyviąją mediciną. Tiksliau, jis maudosi kraujo ištraukose iš nupjautų elnio ragų.

V.Putino Rusijoje per Covid-19 pandemiją plačiai paplito nepatikrinta medicina – pareigūnai užsakė prietaisus, kurie „mažina koronaviruso plitimą elektromagnetiniais laukais“, o per oficialius renginius šeimininkai dalijo medicinines kaukes su sidabro dalelėmis. Abu prietaisai buvo paneigti kaip neturintys jokios įtakos koronaviruso plitimui.

Vis dėlto, nepaisant to, kad V. Putinas turi tam tikrų sveikatos problemų, kai kuriuos jo sveikatos sutrikimų įrodymus galima priskirti jo amžiui – spalį jam sukaks 70 metų.

Niujorko neuropatologas Maikas Mireris liepos mėn. prieš V.Putiną nusistačiusiai Rusijos apžvalgininkei Julijai Latyninai sakė, kad vėžys yra dažnas reiškinys tarp V.Putino amžiaus ir socialinės grupės posovietinių vyrų, kurių dauguma nesveikai maitinosi.

Tačiau net jei jis ir serga sunkia liga, tai nereiškia, kad V.Putinas greitai mirs.

„Jis neatrodo kaip žmogus, kuris mirs rytoj, – sakė M.Mireris.

Parengta pagal „The Kyiv Independent“ inf.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(1)
(5)
(-4)

Komentarai (2)

Susijusios žymos: