Netrukus bus pasirašyta istorinė „Kijevo sutartis“ dėl Ukrainos saugumo garantijų: apie ką rašoma dokumente ir kas bus šalys garantės? ()
Dokumentą, kuris turėtų suteikti Ukrainai saugumo garantijas, pristatė Prezidentūros vadovas Andrejus Jermakas ir 12-asis NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ukrainos sostinėje netrukus bus pasirašytas dokumentas dėl Ukrainos saugumo garantijų. Tai per instruktažą po sutarties pristatymo pareiškė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas, praneša „Focus“ korespondentas.
Antradienį, rugsėjo 13 d., Jermakas kartu su buvusiu 12-uoju NATO generaliniu sekretoriumi Andersu Foghu Rasmussenu pristatė dokumentą žurnalistams ir plačiajai visuomenei.
Jermakas neįvardijo konkrečių laikotarpių, kada dokumentas bus pasirašytas. Jis tik patikino žurnalistus, kad specialistai jau pradėjo dirbti su atitinkamo dokumento tekstu.
OPU vadovas pabrėžė, kad šiuo metu sutarties dėl saugumo garantijų Ukrainai projektas yra patariamasis. Tai dar nėra galutinė dokumento versija.
„Šiandien pristatome darbo, neturinčio precedentų šiuolaikinėje istorijoje, rezultatą, nes nėra precedentų ir branduolinės valstybės bei JT Saugumo Tarybos narės visapusiškos agresijos prieš suverenią Europos valstybę“, – sakė jis.
Sutartis dėl Ukrainos saugumo garantijų: ką ji sako?
Šis dokumentas preliminariai buvo pavadintas „Kijevo saugumo sutartimi“. Jo projektas pasirodė Ukrainos prezidento kanceliarijos svetainėje.
Jį sudaro 10 atspausdintų A4 lapų.
Dokumente nurodyta:
- sudaryti bendrą susitarimą dėl strateginės partnerystės, kuris sujungs Ukrainą ir valstybes garantas;
- pagrindinės sąjungininkų grupės įsipareigojimai remti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas;
- teikti nekarines garantijas, pagrįstas sankcijų mechanizmais;
- suteikti nekarines garantijas, pagrįstas sankcijų mechanizmais ir sąjungininkų šalių plataus masto ginklų perdavimu Ukrainai;
- intensyvios mokymo misijos ir bendros pratybos globojamos Europos Sąjungos ir NATO;
- karinio, finansinio, infrastruktūrinio, techninio, informacinio pobūdžio prevencinės priemonės, siekiant išvengti naujos agresijos;
- visavertis sankcijų paketas prieš šalį agresorę.
Valstybės – Ukrainos saugumo garantai savo ruožtu bus:
- JAV;
- Jungtinė Karalystė;
- Kanada;
- Lenkija;
- Italija;
- Vokietija;
- Prancūzija;
- Australija;
- Turkija.
„Šių rekomendacijų priėmimas pasiųs galingą signalą Vladimirui Putinui. Tai parodys, kad mūsų lojalumas Ukrainai nesusvyruos, kad jo karas yra nenaudingas“, – sakė buvęs NATO generalinis sekretorius.